» Pseudo hodowle !!!

Pseudo hodowcy to ludzie rozmnażający psy wyłącznie dla zysku. Traktują szczenięta jak zwykły towar. Im więcej uda się go „wyprodukować” tym lepiej. Pseudo hodowca to wróg zwierząt. To brutal i cwaniak nastawiony na zrobienie „dobrego” interesu, widzący w zwierzęciu jedynie potencjał finansowy i gardzący jego prawami.
Pseudo hodowle bardzo często oferują szczenięta różnych modnych ras, często hodują również inne zwierzęta. Taka osoba zwykle nie jest miłośnikiem zwierząt, hodowla stała się biznesem, sposobem na zarabianie pieniędzy na życie. W dobie kryzysu światowego wiele osób z braku perspektyw podejmuje się hodowli psów licząc na szybki zysk i mały wkład pracy.

Zawsze możesz zadzwonić do hodowli jeśli osoba po drugiej stronie telefonu mówi wyłącznie o cenie nie wspominając o osiągnięciach i pochodzeniu rodziców, nie zadaje Ci szczegółowych pytań na temat Twojej wiedzy o rasie oraz warunków jakie możesz zapewnić psu i czy jesteś świadomy swojego wyboru rasy.

Dobry hodowca włożył w odchowanie i przyjście na świat szczeniąt sporo pracy i środków. Nie odda ich za bezcen każdemu kto do niego zadzwoni czy napisze byle się ich pozbyć.

Umów się z hodowcą na wizytę jeśli nie będzie chciał Cię wpuścić wiadomo, że ma coś do ukrycia. Pseudo hodowca niechętnie pokazuje rodziców szczeniąt, najczęściej psy sprzedaje nie w hodowli, a w innych miejscach, na targach, giełdach, na aukcjach w internecie.

Dobry hodowca nigdy nie będzie sprzedawał szczeniąt byle gdzie narażając je na stres podczas podróży czy na zarażenie chorobą. On po prostu nie musi się reklamować jego szczenięta są zamówione na długo przed narodzeniem.

W internecie i prasie roi się od różnych ogłoszeń, tam można napisać wszystko, jednak warto sprawdzić osobiście czy ma to pokrycie z faktycznym stanem rzeczy i nigdy nie umawiaj się na odbiór szczenięcia w innym miejscu, poza hodowlą. Trzeba zobaczyć w jakich warunkach żyje szczeniak, porozmawiać spokojnie z hodowcą. Jeśli nie masz czasu odebrać szczeniaka lub dzieli Was znaczna odległość, a hodowca oferuje Ci dowóz do domu może to być kolejny znak, że nie chce pokazać Ci całej prawdy. Wiadomo, że to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak można zaplanować sobie podróż, aby odebrać długo wyczekiwane szczenię – naprawdę warto ! Psa kupujesz raz na 10-16 lat, więc nic się nie stanie jeśli po niego pojedziesz. Często na wakacje jedziesz setki kilometrów.

Nigdy nie śpiesz się z zakupem szczeniaka, pośpiech jest złym doradcą, wybieraj hodowlę starannie sprawdzając wszystko, by mieć absolutną pewność. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany wystawami i kynologią. W dobrych hodowlach także zdarzają się szczenięta z wadami, ale takimi jakie nie zagrażają ich życiu i takimi, o których nowy właściciel jest informowany np. wnętry, wtedy cena może być niższa. Jeśli cena jest dla Ciebie istotnym czynnikiem a chcesz mieć psa wystawowego i hodowlanego, zapytaj hodowcę o możliwość zakupu szczeniaka na tzw. warunkach hodowlanych.
Informacje o hodowlach uzyskasz w oddziałach Związku Kynologicznego w Polsce http://www.zk.lublin.pl/oddzial/index.php
Pamiętaj, że przydomek to jeszcze nie wszystko. Dobrego wystawowego szczeniaka trzeba szukać raczej pod kątem skojarzenia niż przydomka. Jeśli to możliwe odwiedź te hodowle, obejrzyj psy, a także ich potomstwo.