» Dlaczego ceny szczeniąt w hodowlach są różne ?

Bardzo często pierwszym pytaniem, które pada od osoby zainteresowanej kupnem psa jest pytanie o cenę. Od czego, więc ta cena zależy ?

Nie bez znaczenia jest klasa rodziców, właściciel wybitnej suki często ponosi spore koszty, wyjeżdżając z nią na krycie za granicę w nadziei na wysoką klasę szczeniąt urodzonych z takiego skojarzenia. Takie krycie to zwykle cena jednego szczenięcia. Niektórzy wybierają często używane, krajowe reproduktory, których cena za krycie jest znacznie niższa, jednak zawęża to pulę genetyczną i z pewnością nie służy dobru rasy.

Odpowiedzialny hodowca poświęca maksimum swojego czasu, aby dobrze odchować miot. Szczenięta to żywe stworzenia i podobnie jak dzieci wymagają dobrej socjalizacji od pierwszych chwil. Bardzo duży wpływ na ich dalsze życie mają również warunki w jakich się wychowują i dorastają. Odpowiedni kontakt ze szczenięciem, karmienie doskonałej jakości karmą, dostarczanie mu wielu różnych bodźców takich jak kontakt z różnymi osobami, zapewnienie różnych urozmaiconych pod względem formy i struktury zabawek ma kolosalny wpływ na prawidłowy rozwój i jest swoistym posagiem danym maluchowi na resztę jego życia.

Pies, który nigdy nie mieszkał w domu, nie był wychowywany od pierwszych dni jak członek rodziny, wymaga ogromnych nakładów pracy, socjalizacji, wiedzy i doświadczenia, aby stać się normalnie funkcjonującym dorosłym psem, towarzyszem rodziny.

Szczeniak dorastający z dala od ludzi, pozbawiony kontaktu i naturalnych bodźców będzie miał z pewnością różnego rodzaju fobie. Naprawienie tak wypaczonej psychiki to ciężka praca, często bez oczekiwanego efektu, a przecież każdy z nas chce mieć wspaniałego przyjaciela. Lęk u takiego psa może przerodzić się w różnego rodzaju agresję, lęk separacyjny czy inne psychotyczne trudne do opanowania zachowania.

Wreszcie regularne szczepienia stosownie do wieku oraz odrobaczenia. Dobry hodowca dba o czystość i idealne warunki do bytowania, w legowisku szczeniąt używa tzw. suchych posłań, a nie zwykłej szmaty czy siana. Każdy szczeniak jest radosny, pachnący, czysty pozbawiony insektów.